Vundne individuelle Danske Mesterskaber

Opdateret 21. januar 2017

 

År

Hvem

Hvad

Resultat

PI-København har siden 1920 vundet 228 individuelle Danske Mesterskaber

 

 

 

 

2016

Frederik T. Jørgensen

Judo

100 kg.

 

Oliver Nelmark

Judo

90 kg.

 

Benjamin Darville

Judo

81 kg.

 

Anders B. Olsen

Judo

73 kg.

 

Mathias Ferre Poulsen

Judo

66 kg.

2014

Frederik T. Jørgensen

Judo

+100 kg.

 

Frederik T. Jørgensen

Judo

Åben klasse

 

Benjamin Troest

Judo

-81 kg.

2013

Frederik T. Jørgensen

Judo

+100 kr.

 

Frederik T. Jørgensen

Judo

Åben klasse

 

Benjamin Troest

Judo

-81 kg.

2011

Christoffer Holmegaard

Judo

+100 kg.

 

Frederik Jørgensen

Judo

-100 kg.

 

Frederik Jørgensen

Judo

Åben klasse

2010

Thomas Iburg

Judo

81 kg.

 

Christoffer Holmgaard

Judo

+100 kg.

 

Frederik Jørgensen

Judo

Åben klasse

2009

Dan Bjævertoft

Judo

73 kg.

 

Thomas Iburg

Judo

81 kg.

 

Thomas Bach

Judo

100 kg.

 

Frederik Jørgensen

Judo

Åben klasse

2008

Thomas Iburg

Judo

81 kg.

 

Frederik Thordal

Judo

90 kg.

2007

Kim Christiansen

Judo

90 kg.

 

Torkil Sundstrup

Karate

75 kg.

2001

Lars Maagaard

Judo

81 kg.

 

Christian Andersen

Judo

100 kg.

2000

Lars Maagaard

Judo

81 kg.

1999

Thomas Flåten

Judo

60 kg.

 

Lars Maagaard

Judo

81 kg.

1998

Peter Larsen

Judo

90 kg.

1997

Conny Jensen

Sportspistol

 

 

Thomas Bjørn Hansen

Judo

+100 kg.

 

Leon Frederiksen

Judo

71 kg.

 

Thomas Bjørn Hansen

Judo

+95 kg.

1996

Conny Jensen

Sportspistol

 

 

Bettina R. Andersen

4 km. Cross

 

 

Bettina R. Anderen

8 km. Cross

 

1995

Info mangler

 

 

1994

Bettina R. Andersen

15 km. landevejsløb

54,19 min.

 

Tommy Mortensen

Judo

u/65 kg.

 

Lars Maagaard

Judo

u/71 kg.

 

Peter Larsen

Judo

u/86 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

1993

Allan Trampedach

Judo

u/71 kg.

 

Christian Andersen

Judo

u/86 kg.

 

Peter Larsen

Judo

u/95 kg.

 

Peter Larsen

Judo

Åben klasse

 

Bettina R. Andersen

1500 meter løb

4.26,43 min.

 

Bettina R. Andersen

3000 meter løb

9.32,72 min.

1992

Sune Petersen

Judo

u/65 kg.

 

Tommy Mortensen

Judo

u/71 kg.

 

Allan Trampedach

Judo

u/78 kg.

 

Claus Larsen

Judo

u/86 kg

 

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

1991

Peter Larsen

Judo

u/86 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

1990

Mettelise Klausen

Judo

u/61 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

 

Claus Lynggaard

Diskoskast

52,12 meter

1989

Mettelise Klausen

Judo

u/61 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

 

Claus Lynggaard

Diskoskast

54,02 meter

1988

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

1987

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

1986

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

 

Christian Commey

Judo

o/95 kg.

 

Michael Henningsen

Kuglestød

16,30 meter

1985

Lars Frost

Judo

u/86 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

 

Hans Pommersgaard

Judo

o/95 kg.

 

Michael Henningsen

Kuglestød

16,24 meter

1984

Michael Palner

Judo

u/78 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

 

Mettelise Klausen

Judo

u/61 kg.

 

Michael Henningsen

Kuglestød

17,10 meter

 

Carl E. Falbe Hansen

Længdespring

7,18 meter

1983

Michael Palner

Judo

u/78 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

u/95 kg.

 

Carsten Jensen

Judo

Åben klasse

 

Per Krogh

Judo

o/95 kg.

 

Michael Henningsen

Kuglestød

16,56 meter

 

Bonnie Sandell

Fripistol

279 point

 

Kell Runland

Silhuetpistol

572 point

1982

Michael Hemmingsen

Kuglestød

16,91 meter

 

Kjeld Andresen

Diskoskast

51,11 meter

1981

Michael Hemmingsen

Kuglestød

16,92 meter

 

Kjeld Andresen

Diskoskast

48,96 meter

 

Kjeld Andresen

Vægtkast

17,93 meter

 

Bonnie Sandell

Standardpistol

575 point

1980

Michael Hemmingsen

Kuglestød

16,60 meter

 

Kjeld Andresen

Diskoskast

54,34 meter

 

Kjeld Andresen

Kastefemkamp

4033 point

 

Bonnie Sandell

Fripistol

281 point

 

Bonnie Sandell

Standardpistol

581 point

 

Kell Runland

Silhuetpistol

584 point

1979

Bonnie Bruhn

Standardpistol

282 point

 

Niels Lund

Vægtløftning – træk

110 kg.

 

Bo Lilja

50 meter riffel, helmatch

1140 point

1978

Käthe Nielsen

15 meter riffel

342 point

 

Niels Lund

Vægtløftning – træk

127,5 kg.

 

Niels Lund

Vægtløftning – stød

162,5 kg.

 

Niels Lund

Vægtløftning – sammenl.

290 kg.

1977

Bonnie Bruhn

Fripistol

568 point

 

Kell Runland

Silhuetpistol

584 point

1976

Kell Runland

Silhuetpistol

576 point

 

Kell Runland

Silhuetpistol

581 point

1975

Kell Runland

Luftpistol

372 point

1974

Jette Petersen

15 meter riffel

339 point

 

Orla B. Larsen

Grovpistol

574 point

 

Kell Runland

Silhuetpistol

580 point

1973

Kell Runland

Silhuetpistol

577 point

1972

Kell Runland

15 meter fripistol

264 point

 

Kell Runland

Silhuetpistol

588 point

1971

Jette Petersen

15 meter riffel

290 point

 

Kell Runland

15 meter fripistol

273 point

 

Kell Runland

Grovpistol

575 point

 

Kell Runland

Silhuetpistol

578 point

1970

Gustav Martin

Judo

 

 

Kell Runland

Standardpistol

552 point

1969

Gert Petersen

Judo

 

1967

Erik Bisgaard

Feltsport

 

 

Egon Stephansen

50 m. riffel, liggende

394 point

1966

Egon Stephansen

50 m. riffel, liggende

386 point

1965

Palle Frey

Fægtning

Sabel

1964

Gunnar Bagge

Fripistol

509 point

 

Egon Stephansen

300 m. armé, liggende

189 point

1963

Palle Frey

Fægtning

Sabel

 

A. Mosebo Rasmussen

50 m. riffel, stående

377 point

 

Max Borg Petersen

Silhuetpistol

30/565 point

1962

Aksel Thorsager

Kuglestød

16,49 meter

 

N. Duus Hansen

Grovpistol

30/549 point

 

Per Nielsen

Silhuetpistol

60/556 point

 

Egon Stephansen

50 m. riffel, knælende

384 point

 

Egon Stephansen

300 m. riffel, stående

178 point

 

Egon Stephansen

300 m. fri riffel, helmatch

547 point

1961

Palle Frey

Fægtning

Sabel

 

Aksel Thorsager

Kuglestød

15,29 meter

 

Gunnar Bagge

Fripistol

521 point

 

Egon Stephansen

300 m. fri riffel, stående

172 point

1960

Gunnar Bagge

Fripistol

523 point

 

Per Nielsen

Silhuetpistol

60/550 point

 

Egon Stephansen

50 meter riffel

390 point

 

Egon Stephansen

300 meter riffel-stående

170 point

 

Egon Stephansen

300 meter – armè- stå.

168 point

1959

Aksel Thorsager

Kuglestød

16,50 meter

 

Poul Cederquist

Vægtkast

16,96 meter

 

Poul Cederquist

Hammerkast

53,33 meter

 

Per Nielsen

Silhuetpistol

60/550 point

1958

Henning Larsen

Silhuetpistol

60/550 point

 

Gunnar Bagge

Fripistol

263 point

 

Poul Cederquist

Vægtkast

16,77 meter

 

Poul Cederquist

Hammerkast

55,33 meter

 

Thomas Bloch

Spydkast

60,76 meter

 

Aksel Thorsager

Kuglestød

15,41 meter

1957

Poul Cederquist

Vægtkast

16,79 meter

 

Erik Christensen

110 meter hækkeløb

15,2 sek.

 

Erik Lauridsen

Grovpistol

60/545 point

 

Per Nielsen

Silhuetpistol

60/556 point

 

Palle Frey

Fægtning

Sabel

1956

Erik Christensen

100 meter hækkeløb

14,8 sek.

 

Poul Cederquist

Vægtkast

16,06 meter

1955

Poul Cederquist

Vægtkast

16,72 meter

 

Poul Cederquist

Hammerkast

53,76 meter

 

John Hansen

Spydkast

61,73 meter

 

Erik Christensen

110 meter hækkeløb

15,2 sek.

 

Erik Christensen

400 meter hækkeløb

54,5 sek.

 

Per Nielsen

Grovpistol

60/540 point

 

Per Nielsen

Silhuetpistol

60/543 point

1954

Thomas Bloch

Spydkast

59,16 meter

 

Poul Cederquist

Vægtkast

16,50 meter

 

Poul Cederquist

Hammerkast

51,88 meter

1953

Poul Cederquist

Vægtkast

16,50 meter

 

Erik Nissen

Højdespring

1,85 meter

 

Palle Frey

Fægtning

Sabel

 

Per Nielsen

Grovpistol

30/270 point

1952

Poul Cederquist

Vægtkast

16,31 meter

 

John Hansen

Spydkast

61,17 meter

 

Erik Nissen

110 meter hækkeløb

14,9 sek.

 

Erik Nissen

Højdespring

1,85 meter

 

Poul Cederquist

Hammerkast

53,54 meter

1951

Poul Cederquist

Vægtkast

15,97 meter

 

Henning Larsen

Grovpistol

30/281 point

1950

Per Nielsen

Grovpistol

30/280 point

 

Poul Cederquist

Hammerkast

44,06 meter

1949

John Hansen

Spydkast

61,45 meter

 

Hans Theilersgaard

Grovpistol

30/264 point

1948

Erling Lauridsen

Brydning

Letsværvægt

1947

Erling Lauridsen

Brydning

Letsværvægt

 

Poul Cederquist

Hammerkast

50,59 meter

 

John Hansen

Spydkast

60,55 meter

1946

Alf Runedal

Kuglestød

13,70 meter

 

John Hansen

Spydkast

61,89 meter

 

Frits Gramstrup

Boksning

Sværvægt

1945

John Hansen

Spydkast

62,79 meter

 

Alf Runedal

Diskoskast

43,63 meter

 

Alf Runedal

Kuglestød

13,71 meter

1944

Erling Lauridsen

Brydning

Mellemvægt

 

Alf Runedal

Diskoskast

40,98 meter

 

John Hansen

Spydkast

61,49 meter

1943

Erling Lauridsen

Brydning

Mellemvægt

1942

Emil Thers

Diskoskast

43,56 meter

 

Holger Hansen

Længdespring

6,88 meter

1941

Emil Thers

Diskoskast

41,32 meter

1939

Holger Hansen

100 meter løb

10,8 sek.

 

Holger Hansen

200 meter

22,4 sek.

1938

Holger Hansen

100 meter løb

10,6 sek.

 

Holger Hansen

200 meter løb

22,6 sek.

 

Holger Hansen

Længdespring

6,96 meter

1933

Carl Mortensen

Vægtkast

15,39 meter

1931

Carl Mortensen

Vægtkast

15,75 meter

 

Carl Mortensen

Hammerkast

45,48 meter

1930

Carl Mortensen

Vægtkast

15,43 meter

 

Carl Mortensen

Hammerkast

44,95 meter

1929

Carl Mortensen

Vægtkast – 15 kg.

16,05 meter

1928

Carl Mortensen

Vægtkast – 25 kg.

9,31 meter

1927

Johannes Jacobsen

Brydning

Weltervægt

1922

Svend Johansen

Kuglestød

22,77 meter